Vineri, 05 Iunie 2026

"Autoritățile de la Kiev ÎNCALCĂ GRAV acordul de la Geneva"

de Cuget Liber Luni, 21 Aprilie 2014 51 < 1 min citire
"Autoritățile de la Kiev ÎNCALCĂ GRAV acordul de la Geneva"
Autoritățile de la Kiev "încalcă grav" acordul de la Geneva, care prevede în special dezarmarea grupărilor armate ilegale și evacuarea clădirilor ocupate în orașele ucrainene, a apreciat luni ministrul rus al Afacerilor Externe.
"Nu numai că acordul de la Geneva nu este respectat, ci sunt luate măsuri, în special de către cei care au preluat puterea la Kiev, care îl încalcă grav", a declarat Serghei Lavrov, în cadrul unei conferințe de presă.
Autoritățile de la Kiev "declară deschis că acordul de la Geneva nu se aplică în cazul Maidan pentru că administrația orașului Kiev a decis că acest loc poate fi păstrat și că este legitim. Este pur și simplu inacceptabil", a explicat el.
Lavrov a făcut referire la o piață centrală din capitala ucraineană, centrul mișcării de contestare care l-a înlăturat de la putere, în februarie, pe președintele prorus Viktor Ianukovici și unde manifestanții campează în continuare în jurul baricadelor, scrie Mediafax.
Rusia și Statele Unite se acuză reciproc de ingerință și absența voinței de aplicare a acordului de la Geneva, de la semnarea sa, joi.
Taguri
Articolul anterior Michelle Obama va juca într-un serial de televiziune
Articolul următor Keo, mesaj după despărțire: "Aș fi vrut să petrec Paștele alături de Andreea..."

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Actualitate

Ultima oră

Titlurile zilei