Autorităţile ucrainene vor să modifice legislaţia în privinţa pregătirii militare a tinerilor, astfel încât bărbaţii cu vârste cuprinse între 18 şi 25 de ani să urmeze un stagiu minim de şase luni, potrivit unui proiect de lege depus în Rada Supremă.
- Publicitate -
Proiectul urmăreşte în mod special includerea studenţilor în programele de pregătire militară. Potrivit iniţiativei, studenţii pot efectua stagiile de practică la departamentele militare ale universităţilor.
De asemenea, actul normativ, iniţiat de Statul Major al Apărării, are în vedere introducerea unor contracte motivaţionale pentru bărbaţii cu vârsta cuprinsă între 18 şi 25 de ani, pentru a-i încuraja să se alăture voluntar Forţelor Armate ale Ucrainei. Contractele pot deveni o alternativă la mobilizarea generală pentru tinerii care nu au împlinit încă vârsta oficială de mobilizare.