Un avion de vânătoare având la bord două persoane s-a prăbușit la frontiera dintre Venezuela și Columbia, iar autoritățile nu au stabilit încă ce s-a întâmplat cu cei doi piloți, suspectând că aeronava transporta droguri, informează site-ul agenției Reuters.
- Publicitate -
Anchetatorii încearcă să stabilească de ce s-a prăbușit avionul de tip Suhoi-30, care ar aparține Columbiei și ar fi fost implicat în traficul de stupefiante.
Incidentul intervine pe fondul tensiunilor dintre Venezuela și Columbia, care se acuză reciproc de tolerarea grupurilor infracționale.
"Forțele Aeriene venezuelane vor lupta neîncetat pentru garantarea suveranității și independenței, pentru a combate traficul de droguri, grupurile paramilitare și crimele comise la frontiera comună", a declarat Vladimir Padrino, ministrul Apărării din Venezuela, citat de Mediafax.
Președintele Venezuelei, Nicolas Maduro, a închis puncte vamale comune și a deporat peste 1.500 de cetățeni columbieni în ultimele săptămâni.