Armata Turciei a anunțat că nu a găsit urme de explozibili pe fragmentele avionului de vânătoare doborât de Siria, provocând confuzie și mai multe semne de întrebare în presa turcă referitor la desfășurarea acestui incident.
- Publicitate -
"Pe fragmentele (aparatului) recuperate din mare nu a fost detectată nicio urmă de produs inflamabil sau de explozibil", a declarat Statul Major al Armatei turce, într-un comunicat, adăugând că restul fragmentelor au ajuns pe fundul Mării Mediterane și urmează să fie studiate pentru a ajunge la o concluzie finală.
Pentru prima dată, armata turcă nu a folosit expresia "doborât de Siria", preferând să vorbească despre "avionul nostru pe care Siria afirmă că l-a distrus", provocând oarecare confuzie în ceea ce privește desfășurare incidentului, care a provocat o criză gravă între Siria și Turcia.
Până în prezent, turcii au insistat să spună că Siria a doborât, la 22 iunie, unul dintre avioanele lor de tip F-4 Phantom, aflat într-o misiune de antrenament în estul Mării Mediterane, cu tiruri ale apărării antiaeriene (DCA) sau cu rachete sol-aer.