Sâmbătă, 06 Iunie 2026

Celebrul câine care l-a urmărit pe liderul ISIS, decorat de Trump

de Cuget Liber Luni, 25 Noiembrie 2019 236 < 1 min citire
Celebrul câine care l-a urmărit pe liderul ISIS, decorat de Trump
Președintele american Donald Trump l-a prezentat luni la Casa Albă pe câinele armatei SUA care a participat la raidul ce a condus la moartea liderului grupării Statul Islamic (SI), Abu Bakr al-Bagdadi.
"Conan a făcut o muncă fantastică", a subliniat președintele SUA în prezența soției sale Melania și a vicepreședintelui Mike Pence, potrivit Agerpres.
"Acest câine este incredibil, atât de strălucitor, atât de inteligent", a adăugat el, precizând că celebrul ciobănesc belgian malinois "a primit o medalie și o placă".
"Conan este o câine rezistent", a mai spus Trump, subliniind că animalul a fost rănit în timpul raidului asupra unei zone controlate de rebeli în nordul Siriei, în apropiere de granița cu Turcia.
"Conan a fost grav rănit. Dar s-a recuperat foarte repede și de atunci a participat în raiduri foarte importante", a declarat el.
După anunțul, la 27 octombrie, privind moartea celui mai căutat jihadist din lume, Donald Trump a lăudat munca acestui câine "magnific".
Animalul l-a urmărit pe șeful grupării Statul Islamic în tunelul unde acesta s-a aruncat în aer în Siria.
Taguri
Articolul anterior Băsescu: "La scorul ăsta, Iohannis e aproape unsul lui Dumnezeu"
Articolul următor CS Phoenix-Știința, înfrângere bizară sub Tâmpa. "Nu suntem naivi să credem în coincidențe!"

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Actualitate

Ultima oră

Titlurile zilei