Duminică, 07 Iunie 2026

Cinci soldați din coaliția internațională, uciși într-un atac în estul Afganistanului

de Cuget Liber Sâmbătă, 16 Aprilie 2011 385 < 1 min citire
Cinci soldați din coaliția internațională, uciși într-un atac în estul Afganistanului
Foto: telegraph.co.uk
Cinci soldați din forțele internaționale au fost uciși sâmbătă într-un atac în estul Afganistanului, a anunțat Forța Internațională de Asistență pentru Securitate, informează BBC.
ISAF nu a specificat unde a avut loc atacul și nici naționalitatea victimelor, dar a precizat că responsabile sunt forțele insurgente.
Atacul s-ar putea să fi adus una dintre cele mai grele pierderi înregistrate în ultimele luni în rândul forțelor coaliției internaționale.
Anterior, oficialii afgani anunțaseră că un kamikaze a ucis patru soldați afgani la o bază militară din Jalalabad, în estul țării.
România participă cu 1.790 de soldați la operațiunea ISAF din Afganistan, majoritatea aflându-se la baza din Qalat, în sudul țării.
Informează Realitatea.net
Articolul anterior Studiu: Oamenii care se plictisesc des sunt de două ori mai supuși riscului de a face infarct
Articolul următor VIDEO / Un tulcean și-a spânzurat fetița de 2 ani și apoi s-a sinucis

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Actualitate

Ultima oră

Titlurile zilei