Două submarine cu propulsie nucleară, unul britanic și celălalt francez, au intrat în coliziune la începutul lunii februarie în Oceanul Atlantic, a anunțat ieri tabloidul britanic "The Sun", citat de AFP.
- Publicitate -
Potrivit sursei citate, submarinul britanic HMS Vanguard și cel francez Le Triomphant au fost amândouă avariate în incident, dar instalațiile lor nucleare nu au avut de suferit. Submarinul britanic a fost remorcat spre Faslane, Scoția, pentru reparații.
Submarinele, care aveau la bord în total 250 de marinari, erau fiecare în misiune, când a avut loc accidentul, în data de 3 sau 4 februarie, afirmă The Sun.
Ministerul britanic al Apărării a refuzat orice comentariu legat de operațiunile submarine, dar un purtător de cuvânt a dat asigurări că "forța de disuasiune britanică nu a fost afectată niciun moment și siguranța nucleară nu a fost pusă în pericol". HMS Vanguard este unul dintre cele patru submarine nucleare ale Marii Britanii.
Cele două submarine care s-au ciocnit la începutul lunii februarie în Oceanul Atlantic erau dotate cu tehnologie pentru a nu fi detectate de sonare sau radare, tehnologie care aparent a funcționat atât de bine, încât a provocat accidentul, relatează "Evening Standard".