Sâmbătă, 06 Iunie 2026

Erdogan: "Atacuri limitate în Siria ar agrava situația"

de Cuget Liber Marţi, 03 Septembrie 2013 99 < 1 min citire
Premierul turc Recep Tayyip Erdogan, adeptul unei intervenții de mare amploare în Siria, a apreciat că o acțiune militară limitată ar agrava dificultățile cu care se confruntă țara.
"Vreau să amintesc aici că măsurile temporare nu sunt suficiente, nu vor fi suficiente niciodată în Siria", a declarat Erdogan, în cadrul unui miting la Istanbul. "Atacarea unor obiective locale nu numai că nu ne apropie de o soluție, ci face condițiile și mai dificile în Siria", a continuat el, subliniind că președintele sirian Bashar al-Assad ar trebui "să părăsească imediat funcțiile și să plece într-o țară care va consimți să îl primească".
Premierul turc a afirmat deja, vineri, că țara sa nu se poate mulțumi cu o acțiune limitată, apreciind că obiectivul unei intervenții internaționale trebuie să constrângă regimul să abandoneze puterea. 
Taguri
Articolul anterior Liga Arabă cere ONU să își asume responsabilitatea în dosarul sirian
Articolul următor SUA și Rusia își sporesc prezența navală în apropierea Siriei

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Actualitate

Ultima oră

Titlurile zilei