Duminică, 07 Iunie 2026

Fostul președinte italian Giorgio Napolitano, operat pe cord

de Cuget Liber Joi, 26 Aprilie 2018 135 < 1 min citire
Fostul președinte italian Giorgio Napolitano, operat pe cord
Fostul președinte italian Giorgio Napolitano, care va împlini 93 de ani la data de 29 iunie, a fost supus unei intervenții chirurgicale de urgență pe cord, dar starea sa este stabilă, au anunțat medicii săi ieri, transmite AFP.
"Operația a reușit perfect, a fost o intervenție complexă. Inima și-a reluat funcțiile, acum așteptăm", a declarat, ieri dimineață, profesorul Francesco Musumeci, șeful secției de chirurgie cardiacă de la spitalul San Camillo din Roma.
Potrivit medicului, fostul președinte a suferit o ruptură de aortă.
Giorgio Napolitano, considerat mulți ani garantul stabilității Italiei într-o perioadă frământată, a demisionat în ianuarie 2015, după a doua sa alegere, fără precedent în istoria politică a țării.
De la demisia premierului Romano Prodi, în 2008, după doar doi ani de guvernare, până la instalarea lui Matteo Renzi în februarie 2014, trecând prin demisiile lui Silvio Berlusconi, Mario Monti și Enrico Letta, președintele Napolitano a gestionat o etapă deosebit de turbulentă în viața politică a Italiei.
Taguri
Articolul anterior Școlile britanice renunță la ceasurile cu limbi. Care este motivul
Articolul următor Macron, primit la Casa Albă cu 21 de salve de tun

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Actualitate

Ultima oră

Titlurile zilei