Luni, 08 Iunie 2026

GRĂDINIŢĂ BOMBARDATĂ ÎN UCRAINA! Guvernul de la Kiev: Atacul a fost organizat de separatiştii proruşi

de Alina DRACOPOL Joi, 17 Februarie 2022 636 < 1 min citire
GRĂDINIŢĂ BOMBARDATĂ ÎN UCRAINA! Guvernul de la Kiev: Atacul a fost organizat de separatiştii proruşi
O grădiniță din localitatea Stanțî Lugansk a nimerit sub focul artileriei separatiștilor din Donbas, după un schimb de focuri început în această dimineață între separatiști și forțele guvernamentale. Conform informațiilor publicate de presa de la Kiev, unul dintre obuzele lansate de separatiștii proruși a nimerit într-o grădiniță. Din datele preliminare, în momentul atacului în grădiniță se aflau copii și educatori. Două dintre cadrele didactice au fost rănite la nivelul capului. La fața locului s-au deplasat serviciile de urgență și au reușit să evacueze în siguranță copiii.
Atacul de artilerie a început la ora 9 dimineața, după ce separatiștii au acuzat forțele guvernamentale că au deschis focul de mai multe ori, iar în decursul zilei de ieri, un membru al Poliției Naționale din Donețk ar fi fost împușcat de un lunetist ucrainean. De asemenea, în urma atacului, jumătate din localitate a rămas fără electricitate. Forțele armate guvernamentale au reușit să evacueze civilii de pe raza acțiunilor militare, în buncăre. 
Taguri
Articolul anterior Fotbal / Naţionala de juniori U16, înfrângere în amicalul cu Cipru. În lotul tricolor, jucători de la Farul
Articolul următor Inundație puternică în Hamburg, fix în ziua în care acum 60 de ani o furtună a ucis 315 oameni

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Actualitate

Ultima oră

Titlurile zilei