Ministerul Sănătăţii al Hamas a denunţat o „înscenare nereuşită” după ce armata israeliană a declarat că are dovezi care arată că luptătorii Hamas au ţinut ostatici într-un spital pentru copii din Gaza, transmite agenţia AFP.
- Publicitate -
Luni, purtătorul de cuvânt al armatei israeliene Daniel Hagari a apărut într-un videoclip în care susţinea că se află în spitalul de pediatrie al-Rantisi din oraşul Gaza, unde armata israeliană a adunat, potrivit acestuia, indicii precum un biberon sau o bucată de sfoară aflată în apropierea unui scaun.
El a arătat, de asemenea, o foaie pe un perete, prezentată ca un program al „temnicerilor” ostaticilor.
„Nu există nici măcar o dovadă în acest videoclip”, răspunde Ministerul Sănătăţii din Gaza, este o „înscenare nereuşită”. „Ocupantul crede că prezenţa scutecelor într-un spital de copii este o dovadă excepţională, îşi bate joc de lume".