Duminică, 07 Iunie 2026

Haos și confruntări violente în Turcia. Poliția a luat cu asalt sediul principalului partid de opoziție

de Antonia IVAN Luni, 25 Mai 2026 109 1 min citire
Haos și confruntări violente în Turcia. Poliția a luat cu asalt sediul principalului partid de opoziție
Scene tensionate au avut loc după ce forțele de ordine au intervenit în forță la sediul principalului partid de opoziție, unde membri și susținători se baricadaseră de mai multe zile pentru a împiedica schimbarea conducerii formațiunii.
Polițiștii au folosit gaze lacrimogene și gloanțe de cauciuc pentru a pătrunde în clădire, în timp ce susținătorii partidului au încercat să reziste, blocând accesul cu mobilier și autobuze. În imaginile surprinse la fața locului se văd nori de gaze și momente de panică în timpul intervenției.
Confruntările au izbucnit după ce o instanță a decis anularea alegerii liderului partidului și înlocuirea acestuia cu fostul președinte al formațiunii. Actualul lider și susținătorii săi au refuzat să părăsească sediul, acuzând o decizie politică menită să slăbească opoziția.
În timpul raidului, uși și ferestre au fost distruse, iar mai multe persoane au încercat să oprească înaintarea poliției folosind stingătoare de incendiu. Liderul demis a părăsit în cele din urmă clădirea în aplauzele simpatizanților și a promis că partidul va fi „reconstruit”. După intervenția forțelor de ordine, sute de oameni au pornit într-un marș spre Parlament, în ciuda ploii torențiale. Tensiunile politice au crescut puternic, în contextul în care opoziția susține că este ținta unor presiuni înaintea viitoarelor alegeri.
Autoritățile resping acuzațiile și susțin că justiția acționează independent, potrivit News.ro.
Sursă foto: News.ro. (via X)
Taguri
Articolul anterior Incendiu la locomotiva unui tren de pasageri. Panică în timpul nopții după izbucnirea flăcărilor
Articolul următor Atenție, români! Grecia introduce reguli stricte și amenzi uriașe înainte de sezonul estival

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Actualitate

Ultima oră

Titlurile zilei