Vineri, 10 Iulie 2026

"În prim plan" - Marea Neagră: de la cercetare științifică, direct în farfurie!

de Cuget Liber Vineri, 10 Iulie 2026 44 < 1 min citire
"În prim plan" - Marea Neagră: de la cercetare științifică, direct în farfurie!
În ediția de astăzi a emisiunii „În Prim Plan”, moderată de Alina Gâju, vorbim despre bogățiile Mării Negre și despre modul în care cercetarea științifică contribuie la valorificarea sustenabilă a resurselor marine.
Invitatul ediției este dr. Victor Niță, șeful Departamentului Resurse Marine Vii din cadrul Institutului Național de Cercetare-Dezvoltare Marină „Grigore Antipa” Constanța (INCDM), alături de care analizăm tema „Marea Neagră: de la cercetare științifică, direct în farfurie".
Discutăm despre speciile de pește din Marea Neagră, starea resurselor marine, pescuitul sustenabil, siguranța alimentară, dar și despre rolul cercetării în protejarea ecosistemului marin și în aducerea unor produse de calitate pe mesele românilor.
Taguri
Articolul anterior Amenzi de peste 160.000 de lei după controalele ANPC. Activitatea mai multor operatori, suspendată
Articolul următor Programul zilei de sâmbătă, 11 iulie, de la Antena 3 Constanța

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Actualitate

Ultima oră

Titlurile zilei