Misiunea Iranului la ONU a acuzat Statele Unite că sunt în căutarea unui pretext pentru o intervenție militară în Republica Islamică, ce este zguduită de o mișcare de protest, după ce președintele american Donald Trump a amenințat că va acționa foarte ferm împotriva Teheranului dacă vor fi executați manifestanți, informează agenția AFP.
- Publicitate -
„Fanteziile și politica Statelor Unite față de Iran se bazează pe schimbarea regimului, cu sancțiuni, amenințări, tulburări orchestrate și haos servind drept modus operandi pentru a fabrica un pretext pentru o intervenție militară", a precizat misiunea iraniană într-un mesaj însoțit de o scrisoare de protest adresată liderilor ONU.
Președintele american Donald Trump le-a transmis la începutul săptămânii manifestanților iranieni să își continue protestul până la răsturnarea autorităților, promițând că ajutorul este pe drum, dar fără a da detalii.
„Patrioți iranieni, continuați să protestați - luați controlul instituțiilor voastre! Ajutorul este pe drum", a scris Trump pe platforma sa, Truth Social.
El a adăugat că a anulat toate întâlnirile cu oficiali iranieni până când uciderea fără sens a protestatarilor va înceta.
În schimb, Rusia a condamnat atât amenințările cu un posibil atac militar al SUA asupra Iranului, cât și o posibilă creștere a tarifelor de către Washington la adresa partenerilor comerciali ai Republicii Islamice.
„Amenințările cu noi atacuri militare împotriva teritoriului Republicii Islamice agitate de Washington sunt categoric inadmisibile", a declarat purtătoarea de cuvânt a Ministerului rus de Externe, Maria Zaharova.