Duminică, 07 Iunie 2026

Israelul refuză o vizită a Consiliului de Securitate în Orientul Mijlociu

de Cuget Liber Vineri, 15 Februarie 2019 184 < 1 min citire
Israelul refuză o vizită a Consiliului de Securitate în Orientul Mijlociu
Israelul s-a opus ideii unei vizite a Consiliului de Securitate în Orientul Mijlociu incluzând o deplasare în teritoriile palestiniene, au făcut cunoscut, miercuri, surse diplomatice, relatează AFP. 
"Israelienii au spus nu unei asemenea vizite", a afirmat un diplomat. "Statele Unite nici măcar nu au trebuit să se opună", a adăugat un alt diplomat, la finalul unei reuniuni cu ușile închise a Consiliului de Securitate. 
Această întâlnire a fost consacrată recentei decizii de la sfârșitul lui ianuarie a Israelului de a pune capăt mandatului unei misiuni internaționale de observatori desfășurată la Hebron, un oraș din Cisiordania ocupată. 
"Avem nevoie de consens pentru a organiza o astfel de vizită a Consiliului de Securitate, părțile implicate și cei 15 membri ai acestuia", s-a mărginit să dezvăluie jurnaliștilor ambasadorul Kuweitului, membru nepermanent al ONU, Mansour Al-Otaibi.
"Lucrăm în continuare asupra acestui subiect", a adăugat la rândul său președinția în exercițiu a Consiliului, deținută în februarie de Guineea Ecuatorială. 
Taguri
Articolul anterior Summit Rusia - Iran - Turcia, la Soci, consacrat impulsionării dialogului intersirian
Articolul următor MAE moldovean dorește rechemarea la Chișinău a ambasadorului în Rusia

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Actualitate

Ultima oră

Titlurile zilei