Duminică, 07 Iunie 2026

Israelul va construi 1.000 de locuințe pentru palestinieni într-o zonă a Cisiordaniei

de Mircea GHIȚĂ Joi, 12 August 2021 189 < 1 min citire
Israelul va construi 1.000 de locuințe pentru palestinieni într-o zonă a Cisiordaniei
Autorităţile israeliene au aprobat construirea a 1.000 de locuinţe pentru palestinieni într-o zonă a Cisiordaniei controlată exclusiv de israelieni, ceea ce reprezintă o decizie neaşteptată, transmite dpa.
Unităţile locative vor fi amplasate în cinci localităţi din zona C, care este controlată exclusiv de Israel, a declarat miercuri un purtător de cuvânt al ministerului israelian al apărării.
Potrivit organizaţiei israeliene pentru drepturile omului Peace Now, precum şi a Biroului ONU pentru Coordonarea Afacerilor Umanitare (OCHA), palestinienii primesc permise de locuit în zona C doar în cazuri absolut excepţionale.
Nu există, deocamdată, o reacţie din partea palestiniană, conform Agerpres. Ziarul Jerusalem Post a informat că Israelul doreşte, de asemenea, să continue săptămâna viitoare construirea a peste 2.000 de unităţi de locuit pentru coloniştii israelieni din zonă. Se pare că Israelul se află sub presiunea Statelor Unite pentru a face concesii palestinienilor.
Taguri
Articolul anterior Un elicopter cu 16 persoane la bord s-a prăbuşit în Rusia. Starea pasagerilor este incertă
Articolul următor PERCHEZIȚII LA HOȚII DE CATALIZATOARE! Zeci de dispozitive confiscate de Poliție

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Actualitate

Ultima oră

Titlurile zilei