Sâmbătă, 06 Iunie 2026

Joe Biden: "Invazia rusă în Ucraina va continua să afecteze economia globală"

de Mircea GHIȚĂ Miercuri, 20 Aprilie 2022 135 < 1 min citire
Joe Biden: "Invazia rusă în Ucraina va continua să afecteze economia globală"
Președintele american Joe Biden a vorbit despre problemele economice cauzate de pandemia de COVID-19 și invadarea Ucrainei de către Rusia. El a avertizat că războiul va continua să afecteze economia globală, relatează CNN.
Invadarea Ucrainei a dus la creșterea prețurilor la gaze și la alimente în întreaga lume. Am făcut multe progrese și avem o oportunitate incredibilă în fața noastră, dar știm că oamenii se luptă în continuare cu creșterea prețurilor", a spus el.
Biden a dar vina pe președintele rus Vladimir Putin pentru creșterea inflației.
Invadarea Ucrainei a dus la creșterea prețurilor la gaze și la alimente în întreaga lume. Cele două mari grânare ale lumii sunt Ucraina și Rusia. Luna trecută, aproximativ 70% din creșterea inflației a fost o consecință a creșterii prețurilor din cauza gazului și energiei", a spus el.
Biden a adăugat că face tot posibilul pentru a reduce prețurile, amintind de faptul că SUA au scos pe piață gaze din Rezervele Strategice și de coordonarea cu aliații și partenerii SUA.
Taguri
Articolul anterior Doi angajați ai grădinii zoologice din Harkov au fost uciși de soldații ruși
Articolul următor Japonia retrage Rusiei statutul de naţiunea cea mai favorizată

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Actualitate

Ultima oră

Titlurile zilei