Duminică, 07 Iunie 2026

Justiţia spaniolă refuză să îl amnistieze pe Carles Puigdemont şi menţine mandatul de arestare

de Sorin MIHALACHE Marţi, 02 Iulie 2024 179 < 1 min citire
Justiţia spaniolă refuză să îl amnistieze pe Carles Puigdemont şi menţine mandatul de arestare
Curtea Supremă, cel mai înalt organ judiciar din Spania, a refuzat să îl amnistieze pe Carles Puigdemont, aflat în exil după tentativa eşuată de secesiune a Cataloniei din 2017, şi a menţinut mandatul de arestare care îl viza pe liderul independentist catalan, transmite agenţia AFP.
Judecătorul Pablo LLaena a dat o hotărâre prin care declară neaplicabilă amnistia pentru infracţiunea de delapidare în dosarul deschis pe numele fostului preşedinte al Generalitat catalane, Carles Puigdemont", a informat instanţa, precizând că mandatul de arestare pe numele liderului separatist catalan rămâne în vigoare.
Această decizie poate fi atacată în recurs în termen de trei zile de la notificare.
Pe 30 mai, Parlamentul spaniol a adoptat o lege de amnistiere pentru separatiştii catalani, preţul pe care a trebuit să îl plătească premierul socialist Pedro Sanchez pentru a putea reveni la putere în noiembrie, graţie sprijinului din partea celor două partide separatiste catalane, care au cerut în schimb această măsură. Legea a fost promulgată pe 11 iunie.
Taguri
Articolul anterior Preşedintele chinez Xi Jinping, vizite de stat în Kazahstan şi Tadjikistan
Articolul următor Un avion al Air Europa a aterizat de urgenţă, din cauza unor turbulenţe; pasageri răniţi!

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Actualitate

Ultima oră

Titlurile zilei