Duminică, 07 Iunie 2026

Kaja Kallas: „Un nou pachet de sancţiuni contra Rusiei va fi gata până luna viitoare”

de Sorin MIHALACHE Miercuri, 20 August 2025 114 < 1 min citire
Kaja Kallas: „Un nou pachet de sancţiuni contra Rusiei va fi gata până luna viitoare”
Şefa diplomaţiei europene, Kaja Kallas, a declarat că Uniunea Europeană va continua să vizeze economia de război a Rusiei şi că următorul pachet de sancţiuni împotriva Moscovei ar urma să fie gata până luna viitoare, informează agenţia Reuters.
Ea a spus că unitatea dintre liderii UE în timpul summitului virtual a fost palpabilă şi că a pus subiectele privind securitatea Ucrainei şi sancţiunile împotriva Rusiei în capul agendei pentru negocierile de săptămâna viitoare dintre miniştrii apărării şi de externe ai UE.
În Putin nu se poate avea încredere că va respecta vreo promisiune sau vreun angajament. Din acest motiv, garanţiile de securitate trebuie să fie suficient de puternice şi de credibile pentru a descuraja Rusia să se regrupeze şi să atace din nou", a subliniat Kaja Kallas. 
Taguri
Articolul anterior Farul și-a aflat adversara din play-off-ul Cupei României. Iată care este
Articolul următor Accident cu victime la Eforie Sud. Echipajele SMURD au intervenit

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Actualitate

Ultima oră

Titlurile zilei