Vineri, 05 Iunie 2026

Moscova a ascuns informații cruciale despre Tamerlan Țarnaev

de Cuget Liber Marţi, 14 Mai 2013 228 < 1 min citire
Rusia a ascuns în 2011 informații cruciale despre radicalizarea lui Tamerlan Țarnaev, cel mai mare dintre cei doi frați suspectați de comiterea dublului atentat din 15 aprilie de la maratonul din Boston, potrivit declarațiilor unor funcționari americani acordate ziarului "Wall Street Journal".
Alerta transmisă de autoritățile ruse, în urmă cu doi ani FBI, referitor la Tamerlan Țarnaev, ucis în schimbul de focuri cu poliția la două zile după atentat, era motivată în parte de unele mesaje pe telefon despre care Moscova a decis să nu informeze, notează cotidianul american.
Funcționarii americani au considerat că aceste SMS-uri trimise de mama celor doi frați unei rude apropiate sunt cele "mai importante" dintr-o serie de semnale pierdute între cele două țări, ale căror servicii secrete sunt afectate de o tradițională cultură a neîncrederii. În aceste mesaje, mama lor, Zubeidat Țarnaeva, insinua că Tamerlan încearcă să se alăture unor grupuri militante, pe care Rusia le acuza de atacurile din regiunea Caucazului, potrivit acestor funcționari care au solicitat anonimatul. 
Taguri
Articolul anterior SUA și Coreea de Sud încep manevre militare comune în Marea Japoniei
Articolul următor Aeroportul național din Bruxelles, afectat de o grevă a manipulatorilor de bagaje

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Actualitate

Ultima oră

Titlurile zilei