După șase luni de creditare relaxată, românii au strâns restanțe de 702 milioane lei, în creștere cu 63% față de anul trecut. În plus, numărul restanțierilor a crescut cu 32%, potrivit datelor publicate de Banca Națională a României (BNR).
- Publicitate -
În luna iunie, 390.000 de români aveau restanțe mai mari de 30 de zile, în creștere cu 32% față de primul semestru din 2007 și cu 11% peste nivelul înregistrat la finele anului trecut.
Biroul de Credit avea în evidență peste 527.000 de restanțe, în creștere cu 40% față de anul trecut.
Cele mai mari datorii aparțin celor care au contractat credite în lei (590 milioane lei, în creștere 57,8%). Totuși, cea mai mare creștere este a restanțelor la creditele în euro, de 100%, până la 109,4 milioane lei.
Doar restanțele la creditele în dolari au scăzut, ajungând la 1,05 milioane lei, nu că ar fi fost cei împrumutați mai conștiincioși, ci pentru că moneda americană s-a depreciat puternic.
Pentru a putea fi înregistrați la Biroul de Credit, clienții băncilor trebuie să fi întârziat plata ratelor cel puțin 30 de zile și să aibă o datorie de cel puțin 11 lei.
Biroul de Credit primește informații de la 29 de bănci comerciale, care au o cotă de 98% din segmentul împrumuturilor către populație, opt societăți de credit și consum și două firme de leasing.