Navele de croazieră din Mediterană ar putea deveni următoarea țintă a grupării teroriste Stat Islamic. Este avertismentul unui înalt comandant al NATO, care spune că teroriștii ar putea folosi arme rusești în atacuri.
- Publicitate -
Viceamiralul Clive Johnstone spune că regiunile acaparate de gruparea teroristă în Libia fac ca Marea Mediterană să fie mai nesigură. Mai mult, organizația Stat Islamic ar încerca să-și construiască o flotă care să acționeze în Mediterana și de care să se folosească în războiului contra Occidentului.
Declarațiile înaltului comandant NATO vin după ce The New York Times a scris că Statele Unite și aliații lor sunt gata să intervină militar în Libia, din cauza amenințărilor reprezentate de gruparea teroristă Stat Islamic.