Sâmbătă, 06 Iunie 2026

Pe durata Jocurilor Olimpice la Londra vor fi interzise căsătoriile

de Cuget Liber Sâmbătă, 31 Martie 2012 284 < 1 min citire
Guvernul britanic intenționează să instituie o interdicție cu privire la eventualele căsătorii între participanții și oaspeții Jocurilor Olimpice. În această perioadă, nu vor fi eliberate nici vize pentru studenți, relatează media din Albion.
Astfel, participanților la Jocurile Olimpice, care vor avea loc în vara acestui an la Londra, le va fi interzis să se căsătorească și să solicite cetățenia Regatului Unit. Această interdicție este menită să protejeze țara de un posibil aflux de imigranți, care și-ar putea legaliza relațiile pe teritoriul Regatului Unit și, în consecință, ar putea pretinde cetățenia acestui stat.
Aproximativ 20.000 de persoane din afara Uniunii Europene vor obține viză pentru o perioadă de șase luni, dar care va interzice direct căsătoria sau formarea oricărui parteneriat civil. De asemenea, cei care vor intra cu acest tip de viză pe teritoriul Marii Britanii nu vor avea posibilitatea obținerii unei vize de studiu.
Autoritățile britanice se tem că în timpul Jocurilor Olimpice de vară țara va deveni prea deschisă accesului imigranților și teroriștilor.
Taguri
Articolul anterior Cu cât a scăzut numărul pensionarilor în 2011
Articolul următor George Bush Sr. face apel la republicani să îl susțină pe Mitt Romney

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Actualitate

Ultima oră

Titlurile zilei