Marți, 23 Iunie 2026

Pericol în mare! O specie toxică și agresivă pune în alertă autoritățile

de Antonia IVAN Marţi, 23 Iunie 2026 79 < 1 min citire
Pericol în mare! O specie toxică și agresivă pune în alertă autoritățile
Autoritățile elene au emis un avertisment pentru localnici și turiști după înmulțirea rapidă a peștelui-iepure, o specie invazivă și toxică, care a ajuns tot mai aproape de zonele de coastă și plaje.
Crucea Roșie Elenă atrage atenția că peștele-iepure conține tetrodotoxină, una dintre cele mai puternice neurotoxine cunoscute, motiv pentru care nu trebuie consumat sub nicio formă. Specialiștii avertizează că nicio parte a peștelui nu este considerată sigură pentru consum.
Deși mușcătura nu este veninoasă, fălcile puternice ale peștelui pot provoca răni grave și sângerări abundente. În cazul unei mușcături, autoritățile recomandă spălarea imediată a rănii cu apă și săpun, oprirea sângerării și prezentarea la un serviciu medical.
Originar din Marea Roșie, peștele-iepure s-a răspândit în Marea Mediterană prin Canalul Suez și provoacă probleme atât ecosistemelor marine, cât și industriei pescuitului. În ultimele luni au fost raportate tot mai multe incidente în care persoane aflate la scăldat au fost mușcate.
Potrivit datelor citate de presa elenă, până în prezent au fost înregistrate 28 de atacuri asupra înotătorilor și 27 de decese asociate consumului acestui pește toxic. Specialiștii reamintesc că ingestia acestuia poate provoca intoxicații grave și chiar moartea, conform observatornews.ro.
Taguri
Articolul anterior O româncă de 40 de ani a fost ucisă cu sânge rece. Partenerul ei a ajuns în stare gravă la spital
Articolul următor Cum au păcălit doi români sistemul elvețian timp de patru ani. Prejudiciu de peste 300.000 de franci

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Actualitate

Ultima oră

Titlurile zilei