Vineri, 05 Iunie 2026

Polițist bătut în timpul unei misiuni

de Carmen MOCANU Vineri, 17 Octombrie 2008 450 1 min citire
Un polițist a fost trântit la pământ după ce un tânăr l-a lovit cu picioa-rele pentru că omul legii intenționa să-i pună cătușele fratelui său.
În noaptea de 15 spre 16 octombrie, mai mulți lucrători de la Serviciul Poliției Rutiere, se aflau în exercitarea atribuțiunilor de serviciu, pe drumul european E81, în localitatea Valu lui Traian.
La un moment dat, ei au observat un grup format din aproximativ cinci tineri, între care izbucnise un conflict.
Oamenii legii au pus în funcțiune semnalele acustice și luminoase ale autoturismului de serviciu, VW Passat, au oprit în dreptul persoanelor și au coborât din mașină, solicitând celor implicați în altercație să înceteze cearta.
Supărat din cale afară, un tânăr din grup, care a fost identificat mai târziu ca fiind Marian Martin, din localitatea Valu lui Traian, a început să arunce cu pietre atât în direcția celor cu care se certa, cât și spre polițiști.
În acest moment, oamenii legii l-au imobilizat și au vrut să-i pună cătușele, dar a intervenit fratele său, Cătălin Martin.
Potrivit anchetatorilor, el a început să-l lovească cu picioarele pe agentul de poliție Nicolae Stana, care s-a dezechilibrat și a căzut.
În cele din urmă, scandalagiii au fost duși la sediul Poliției din Valu lui Traian și au fost sesizați procurorii.
Cazul a intrat în atenția magistraților de la Parchetul de pe lângă Judecătoria Constanța, care îl cercetează pe Cătălin Martin pentru ultraj.
Articolul anterior Romania's financial companies brake fall, but lose 8.72% at rising bell
Articolul următor Un experiment mondial în viziune mircistă

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Actualitate

Ultima oră

Titlurile zilei