Joi, 04 Iunie 2026

Poluarea din râul Oder ar putea afecta peştii din Marea Baltică

de Mircea GHIȚĂ Duminică, 14 August 2022 348 < 1 min citire
Poluarea din râul Oder ar putea afecta peştii din Marea Baltică
Poluarea industrială produsă pe râul Oder, de-a lungul graniţei dintre Germania şi Polonia, care a dus la moartea masivă a peştilor, ar putea afecta viaţa marină chiar până în Marea Baltică, a avertizat ministrul Mediului dintr-un land german, informează DPA.
În funcţie de vânt şi de condiţiile actuale, poluarea este aşteptată să ajungă la gura de vărsare a râului Oder în apropiere de oraşul-port Szczecin din Polonia cel mai devreme în această seară, a scris ministrul Mediului din landul german Mecklenburg - Pomerania Inferioară într-o declaraţie.
Oamenii de ştiinţă încearcă de mai multe zile să determine cauza morţii unui număr mare de peşti după ce autoritatea poloneză din domeniul apei a precizat că 10 tone de peşti morţi au fost recuperate din râu de-a lungul graniţei. Primarul oraşului din estul Germaniei Schwedt, Annekathrin Hoppe, a sus că moartea a mii de peşti este o catastrofă ecologică de proporţii fără precedent. Potrivit oficialilor Parcului Naţional Unteres Odertal, aflat în regiune, efectele ar putea fi resimţite timp de mai mulţi ani, a declarat ea pentru postul de televiziune rbb.
Taguri
Articolul anterior Emmanuel Macron a semnat ratificarea aderării Finlandei şi Suediei la NATO
Articolul următor CFR Călători anunță modificări IMPORTANTE în circulația unor trenuri de lung parcurs

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Actualitate

Ultima oră

Titlurile zilei