Sâmbătă, 06 Iunie 2026

Premierul ceh și-a anunțat demisia după un scandal de corupție

de Cuget Liber Marţi, 18 Iunie 2013 95 < 1 min citire
Premierul ceh  și-a anunțat demisia după un scandal  de corupție
Premierul ceh Petr Necas a anunțat, la Praga, că demisionează, în urma unui scandal de corupție și de abuz de putere, conform AFP. 
"Demisionez din funcția de premier. Sunt conștient de responsabilitatea mea politică", a declarat Necas, într-o conferință de presă. El s-a pronunțat în favoarea menținerii actualului guvern tripartit de centru-dreapta, cu un nou prim ministru propus de partidul său, ODS. Favoritul pentru postul de șef al guvernului este, conform presei din Cehia, ministrul industriei și vicepreședintele ODS, Martin Kuba.
Compusă din partidul ODS al premierului Necas, dintr-o altă formațiune de dreapta TOP 09 a ministrului de externe Karel Schwarzenberg și din micuța formațiune politică de centru LIDEM, coaliția de guvernare nu mai dispune de majoritate parlamentară din 2012. În aceste condiții, opoziția de stânga reclamă organizarea de alegeri anticipate. Următoarele alegeri legislative urmează în mod normal să fie organizate în primăvara anului 2014, iar social-democrații sunt deja considerați marii favoriți. 
Influenta directoare de cabinet a premierului Necas, Jana Nagyova, a fost plasată în detenție provizorie, sâmbătă, după ce a fost inculpată de corupție și abuz de putere pentru că ar fi folosit serviciile secrete militare pentru a o urmări, ilegal, pe soția premierului. 
Taguri
Articolul anterior Polițist grec, împușcat în urma unui control de documente
Articolul următor Consiliul Europei a îndemnat Turcia să evite escaladarea violenței

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Actualitate

Ultima oră

Titlurile zilei