Duminică, 07 Iunie 2026

Preşedintele Turkmenistanului, recompensă supremă: titlul de „Erou” al ţării sale

de Sorin MIHALACHE Luni, 25 Septembrie 2023 139 < 1 min citire
Preşedintele Turkmenistanului, recompensă supremă: titlul de „Erou” al ţării sale
Preşedintele turkmen Serdar Berdîmuhamedov a primit printr-o rezoluţie a parlamentului titlul de „Erou al Turkmenistanului”, recompensa supremă în această ţară din Asia Centrală, una dintre cele mai izolate de pe planetă şi condusă de un regim autoritar, potrivit agenţiei AFP.
Rezoluţia elogioasă a parlamentului laudă meritele liderului lor în vârstă de 40 de ani, cu aspect auster, ales după demisia neaşteptată a tatălui său, Gurbangulî, sosit la putere în 2006.
Atribuirea acestui titlu este justificată în special prin „serviciile excepţionale” aduse de Serdar Berdîmuhamedov şi „activităţile sale coerente desfăşurate pentru reînălţarea gloriei şi demnităţii" acestei republici ex-sovietice, bogată în resurse naturale.
Serdar Berdîmuhamedov primise deja la sfârşitul lunii ianuarie gradul de general de armată, făcând din el cel mai înalt gradat al ţării, la fel ca tatăl său, cunoscut pentru instaurarea cultului personalităţii sale în această ţară acoperită de nisipuri, care se învecinează cu Marea Caspică.
Taguri
Articolul anterior FOTO. Săptămâna Europeană a Sportului, serbată la Cumpăna. Trei medalii şi sute de tricouri, primite de participanţi
Articolul următor Comisia Europeană: Poziţia Beijingului în privinţa Ucrainei dăunează imaginii Chinei

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Actualitate

Ultima oră

Titlurile zilei