Duminică, 07 Iunie 2026

Prim-ministrul japonez, în turneu la aliaţi din Europa şi America de Nord

de Mircea GHIȚĂ Luni, 09 Ianuarie 2023 101 < 1 min citire
Prim-ministrul japonez, în turneu la aliaţi din Europa şi America de Nord
Prim-ministrul japonez Fumio Kishida a plecat luni într-un turneu în Europa şi America de Nord, având pe ordinea de zi discuţii aspra securităţii, la câteva săptămâni după ce ţara sa a anunţat revizuirea majoră a doctrinei de apărare, informează France Presse.
Kishida, a cărui ţară deţine preşedinţia G7 în 2023, va călători începând de luni în Franţa, Italia, Marea Britanie şi Canada.
Premierul va încheia acest turneu în Statele Unite, unde se va întâlni vineri cu preşedintele Joe Biden.
Discuţiile cu Biden ar trebui să reafirme cooperarea Japonia-SUA şi conceptul de regiune Indo-Pacifică liberă şi deschisă, a declarat Kishida reporterilor duminică, folosind un alt termen pentru a desemna regiunea Asia-Pacific.
Cei doi lideri sunt aşteptaţi să discute probleme de securitate şi mai ales invazia Ucrainei de către Rusia.
De asemenea, se aşteaptă ca ei să publice un comunicat comun care să menţioneze Taiwanul şi denuclearizarea Coreei de Nord, potrivit ziarului japonez Yomiuri Shimbun, citând surse guvernamentale japoneze anonime.
Taguri
Articolul anterior ANAF - Românii care au calculatoare cu sisteme vechi de operare nu vor mai putea depune online declaraţiile fiscale
Articolul următor Tenis / Elena Gabriela Ruse, în turul al doilea al calificărilor, la Australian Open

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Actualitate

Ultima oră

Titlurile zilei