Vineri, 05 Iunie 2026

Putin: Dacă vreau, iau Kievul în două săptămâni

de Cuget Liber Marţi, 02 Septembrie 2014 2384 < 1 min citire
Putin: Dacă vreau, iau Kievul în două săptămâni
Președintele rus, Vladimir Putin, s-a lăudat că poate cuceri Kievul în "două săptămâni", într-o discuție prin telefon pe care a avut-o cu președintele Comisiei Europene Jose Manuel Barroso, relatează Huffington Post, în ediția electronică.Putin, care a reiterat că nu există militari ruși în Ucraina, în pofida dovezilor contrare ale conducerii ucrainene, a fost sfidător în ultimele zile cu privire la dreptul Moscovei de a-și proteja interesele în țară.
Respectatul cotidian italian La Repubblica a relatat că, într-o conversație cu Barroso, Putin a remarcat: "Dacă vreau, iau Kievul în două săptămâni".
Comentariile sale, relatate de Barroso colegilor la summitul UE de săptămâna trecută, au apărut în timp ce NATO intenționează să construiască o nouă forță de reacție rapidă de până la 4.000 de militari care să poată ajunge în Europa de Est în 48 de ore pentru a răspunde unei posibile agresiuni rusești, scrie mediafax.
Taguri
Articolul anterior Tir: 12 sportivi români, la Mondialele de la Granada
Articolul următor Raul Rusescu a revenit la Steaua

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Actualitate

Ultima oră

Titlurile zilei