Regele Charles al III-lea a dat asigurări, la Ottawa, că autodeterminarea este o valoare esenţială pentru canadieni, într-o perioadă când Canada traversează o criză fără precedent din cauza ameninţărilor cu anexarea formulate de preşedintele american Donald Trump, informează agenţia AFP.
- Publicitate -
„Democraţia, pluralismul, supremaţia legii, autodeterminarea şi libertatea sunt valori dragi în ochii canadienilor şi canadiencelor, valori pe care guvernul este decis să le protejeze", a declarat monarhul britanic într-un discurs pronunţat la redeschiderea parlamentului canadian.
Deplasarea Regelui Charles al III-lea pentru această alocuţiune - care în principiu este pronunţată de reprezentantul coroanei britanice în Canada, guvernatorul general - a fost urmarea unei invitaţii adresate de noul premier canadian Mark Carney.