Luni, 08 Iunie 2026

Român arestat după ce a bătut două tinere care se sărutau în tramvai. Una dintre fete a leşinat

de Oana CHIRANA Duminică, 07 Decembrie 2025 407 1 min citire
Român arestat după ce a bătut două tinere care se sărutau în tramvai. Una dintre fete a leşinat
Scene șocante într-un tramvai din Bremen, unde un bărbat, cetăţean român, a atacat cu brutalitate două tinere de 18 și 19 ani după ce le-a văzut sărutându-se. Una dintre victime a rămas inconștientă în urma loviturilor, iar agresorul a fost reținut de poliție.
Cele două tinere se aflau într-un tramvai de pe linia 8, vineri seara, la scurt timp după ora 23:00, în stația Haferkamp din Bremen. În timp ce mergeau către gara centrală, acestea s-au sărutat, moment care a declanșat furia unui bărbat aflat în apropiere, relatează publicaţia Bild.
Potrivit purtătoarei de cuvânt a poliției, Franka Haedke, "când cele două s-au sărutat, bărbatul de 25 de ani s-a apropiat de ele și le-a insultat folosind injurii cu caracter homofob".
Lovituri în față și o victimă lăsată inconștientă
Agresorul, de origine română, nu s-a oprit la insulte. Haedke a explicat că "a urmat un schimb de replici, în timpul căruia bărbatul le-a lovit pe femei pe neașteptate cu pumnul în față".
Impactul a fost atât de violent, încât tânăra de 18 ani s-a prăbușit inconștientă pe podeaua tramvaiului. Situația a devenit și mai gravă când bărbatul a continuat atacul: potrivit poliției, el i-a aplicat victimei întinse pe jos și o lovitură cu piciorul în abdomen.
Norocul tinerelor a fost că atacul a fost observat chiar de polițiștii din taskforce-ul care patrulează în zona gării centrale. Aceștia au oprit tramvaiul și au intervenit imediat, imobilizând agresorul.
Bărbatul, un român în vârstă de 25 de ani, a fost dus la secție.
"Poliția judiciară investighează acum cazul ca infracțiune de vătămare corporală gravă. Statulsschutz, responsabil pentru cazurile de ură și infracțiuni motivate de ură, a preluat investigațiile", a mai precizat Franka Haedke, conform observatornews.ro
Taguri
Articolul anterior „Tezaurul de sculpturi de la Tomis”, readus în atenția cercetării internaționale, la Paris
Articolul următor BANCURI

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Actualitate

Ultima oră

Titlurile zilei