Duminică, 07 Iunie 2026

Rusia, apel la o acţiune colectivă asupra conflictului israeliano-palestinian

de Sorin MIHALACHE Marţi, 07 Noiembrie 2023 229 < 1 min citire
Rusia, apel la o acţiune colectivă asupra conflictului israeliano-palestinian
Rusia a făcut apel la o acţiune colectivă asupra conflictului israeliano-palestinian, de exemplu prin organizarea unei conferinţe internaţionale, denunţând astfel presupusa dorinţă a SUA de a monopoliza medierea, relatează agenţia AFP.
Israelul lansează în continuare bombardamente asupra Fâşiei Gaza, ca represalii la atacul sângeros din 7 octombrie asupra teritoriului israelian lansat de mişcarea islamistă Hamas.
În faţa unei escaladări fără precedent a violenţei în zona conflictului israeliano-palestinian, există numeroase apeluri la o acţiune colectivă pentru a dezamorsa situaţia din Orientul Mijlociu, inclusiv organizarea unei conferinţe internaţionale", a declarat Ministerul rus de Externe într-un comunicat.
Moscova sprijină activ această abordare, ţara a apărat întotdeauna nevoia unei strategii multilaterale. După cum demonstrează istoria, încercările de a monopoliza funcţiile de mediere nu au condus la rezolvarea conflictelor, ci la exacerbarea acestora", se arată în comunicat.
Preşedintele rus Vladimir Putin a afirmat că războiul dintre Israel şi Hamas a demonstrat eşecul politicii Statelor Unite în Orientul Mijlociu, pe care le-a acuzat că au monopolizat soluţionarea conflictului fără a fi preocupate de găsirea unor compromisuri acceptabile pentru ambele părţi.
Taguri
Articolul anterior Avarie la rețea. Locuitorii de pe strada Cișmelei au rămas fără apă caldă
Articolul următor Preşedintele Poloniei îi încredinţează premierului Mateusz Morawiecki sarcina de a forma guvernul

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Actualitate

Ultima oră

Titlurile zilei