Duminică, 07 Iunie 2026

Rusia, îngrijorată de contactele dintre Zagreb și Kiev pe tema situației din estul Ucrainei

de Cuget Liber Luni, 04 Septembrie 2017 251 < 1 min citire
Rusia, îngrijorată de contactele  dintre Zagreb și Kiev pe tema  situației din estul Ucrainei
Rusia este îngrijorată de contactele dintre oficialități de la Zagreb și Kiev pe tema "returnării teritoriilor necontrolate" din estul Ucrainei, fapt ce contravine acordurilor de pace de la Minsk, relatează presa rusă, citând o declarație a MAE de la Moscova.
La sfârșitul lui august, mai multe oficialități croate - printre care fostul ministru al Justiției, Vesna Skare-Ozbolt, fostul ministru adjunct de Interne Josko Moric și fostul președinte al comisiei guvernamentale pentru refugiați și persoane strămutate, Lovro Pejkoic - au participat la mai multe întâlniri cu oficialități ucrainene la Kiev, a relatat agenția rusă TASS.
Potrivit informațiilor din presă, la reuniuni au fost discutate chestiuni precum "returnarea teritoriilor necontrolate pe baza experienței Croației din anii 1990", a menționat MAE rus. Aceasta a fost o "experiență negativă", dat fiind că operațiunile Zagrebului din 1995 s-au concretizat prin 250.000 de refugiați sârbi și numeroase decese, a adăugat MAE rus, făcând referire la Operațiunea Furtuna (n.r. - lansată la 4 august 1995, soldată cu dispariția efemerei Republici Sârbe Krajina, autoproclamată de secesioniștii sârbi pe circa o treime din teritoriul croat, Operațiunea Furtuna a pus capăt războiului din Croația). 
Taguri
Articolul anterior Germani arestați în Turcia. "Nu este problema ta!", răspunde Ankara Berlinului
Articolul următor "UE să ne ramburseze întreaga sumă destinată securizării frontierelor"

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Actualitate

Ultima oră

Titlurile zilei