Mai multe baterii de rachete antiaeriene de tip S-400 Triumf vor fi instalate în regiunile de frontieră și de litoral din Rusia, înainte de sfârșitul anului 2012, a anunțat comandantul Forțelor aeriene ruse, Aleksandr Zelin.
- Publicitate -
"Mai multe sisteme antiaeriene S-400 Triumf urmează să fie livrate armatei înainte de sfârșitul anului în curs. Contrar anilor precedenți, aceste sisteme vor fi implantate nu în regiunea Moscovei, ci în zone frontaliere și de litoral din țară", a precizat Zelin, citat de RIA Novosti în pagina electronică.
Anterior, comandantul flotei din Marea Baltică, viceamiralul Viktor Cirkov, a anunțat că Ministerul Apărării intenționează să instaleze un sistem S-400 în regiunea Kaliningrad.
Rachetele S-400 sunt menite să distrugă ținte aeriene de orice tip (avioane, avioane fără pilot, rachete de croazieră), pe o rază de 400 de kilometri și până la 30 de kilometri altitudine.
În prezent, Rusia deține două regimente de rachete Triumf staționate în districtele Elektrostal și Dmitrov, în apropiere de Moscova.