Duminică, 07 Iunie 2026

Scene incredibile în gară. Un român a încercat să fure un tren, dar nu a știut să-l pornească

de Oana CHIRANA Luni, 26 Ianuarie 2026 123 1 min citire
Scene incredibile în gară. Un român a încercat să fure un tren, dar nu a știut să-l pornească
Scene incredibile au avut loc în miez de noapte într-o gară din Austria Inferioară, unde un cetățean român de 37 de ani a încercat să pună în mișcare un tren parcat. Bărbatul a provocat pagube materiale, a semănat panică și a rănit o polițistă care intervenise pentru a-l opri.
Incidentul s-a petrecut la gara St. Valentin, din districtul Amstetten, Austria Inferioară. Potrivit publicației Kronen Zeitung, cu puțin înainte de ora 4 dimineața, poliția a fost alertată de coordonatorul pentru situații de urgență al Căilor Ferate Federale Austriece (ÖBB).
Bărbatul ar fi pătruns în tren folosind un ciocan de urgență și a încercat să pornească automotorul. Ajuns în cabina mecanicului, a spart mai multe geamuri și a activat sirena și luminile. Totuși, planul său a eșuat: nu a reușit să plece cu trenul pentru că nu a știut de unde să-l pornească.
Comportament violent și atac asupra unei polițiste
După ce a fost oprit, bărbatul s-a dovedit extrem de violent și necooperant cu poliția. La secție, în timpul procedurilor de identificare și de prelevare a amprentelor, acesta a atacat brusc o polițistă, trântind-o la pământ. Femeia a fost transportată la spital, iar un coleg care a intervenit pentru a o ajuta a suferit răni minore.
Cetățean român, transferat într-un centru corecțional
După clarificarea identității, autoritățile au stabilit că făptașul are 37 de ani și este cetățean român. El a fost preluat de echipele de intervenție rapidă și transferat la centrul corecțional din St. Pölten.
Taguri
Articolul anterior Sportul școlar, încotro? Prof. Gheorghe Mircioi (CSS 1), invitat la emisiunea „Dincolo de Scor“
Articolul următor Constanța introduce Ability Taxi pentru persoanele cu nevoi speciale

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Actualitate

Ultima oră

Titlurile zilei