Vineri, 05 Iunie 2026

Spania o propune pe Teresa Ribera pentru un post de comisar european

de Sorin MIHALACHE Joi, 29 August 2024 115 < 1 min citire
Spania o propune pe Teresa Ribera pentru un post de comisar european
Spania a propus-o pe Teresa Ribera, actual ministru al energiei şi mediului în guvernul de la Madrid, pentru un post de comisar european, a declarat un purtător de cuvânt al executivului, transmite agenţia Reuters.
Ribera a supervizat agenda verde a Spaniei începând din 2018, susţinând o tranziţie mai rapidă spre economia cu zero emisii de carbon, şi dând prioritate energiilor regenerabile precum cele solară şi eoliană în locul gazului şi centralelor nucleare, pentru a căror închidere militează.
Biroul premierului Pedro Sanchez a trimis o scrisoare oficială prin care propune ca Teresa Ribera (55 de ani) să fie numită în noua Comisie Europeană ce va fi condusă de Ursula von der Leyen, a declarat purtătorul de cuvânt al guvernului.
Este de aşteptat de asemenea ca Ribera să vizeze unul din posturile de vicepreşedinte al Comisiei.
De când Spania a deţinut preşedinţia rotativă a Consiliului UE, Ribera a fost o figură cheie a conferinţei privind schimbările climatice CPO28, din Dubai, ceea ce i-a consolidat imaginea ca unul din cei mai convinşi promotori ai agendei climatice a UE.
Taguri
Articolul anterior Unitatea 1 a CNE Cernavodă, sincronizată la Sistemul Energetic Naţional, joi dimineaţă
Articolul următor Premierul britanic îndeamnă partidele progresiste europene să se unească în faţa provocării extremei drepte

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Actualitate

Ultima oră

Titlurile zilei