Un covor pe care apare chipul cuplului Nicolae și Elena Ceaușescu a fost pus la vânzare pe un cunoscut site de anunțuri. Iar prețul cerut de vânzător nu este deloc mic.Potrivit celui care a postat anunțul, carpeta este unicat. Aceasta a fost realizată manual, din lână, după o muncă de doi ani.
- Publicitate -
„Unicat! Vând covorul manual din lână în centrul căruia este țesută efigia cu portretul lui Nicolae și Elena Ceaușescu, pe fond bleu, încadrați de un chenar în formă ovală, cu modele artizanale, cu dimensiunile: 2,95m/2,60 m.
Potrivit Antena3.ro, la confecționarea covorului, care s-a făcut manual de către un colectiv al U.C.E.C.O.M. Mislea Baicoi, la cererea unui demnitar care l-a oferit familiei Ceausescu, s-a lucrat doi ani. Dețin acte de proveniență și autenticitate!”, spune vânzătorul, în anunțul postat, potrivit
Ziare.com.