Premierul nipon Shigeru Ishiba a afirmat că nu va face uşor compromisuri în negocierile comerciale cu Washingtonul, în timp ce tarifele vamale punitive impuse de Donald Trump urmează să intre în vigoare miercuri, informează agenţia AFP.
- Publicitate -
„Nu vom face uşor compromisuri. De aceea aceasta ia timp şi este dificil", a declarat Ishiba la televiziune.
Japonia încearcă să obţină un acord cu SUA înainte de miercuri, dată la care este prevăzut să intre în vigoare tarifele vamale împovărătoare impuse de preşedintele american partenerilor comerciali ai ţării sale.
Donald Trump majorase în aprilie, apoi suspendase, tarifele vamale cele mai ridicate contra mai multor zeci de ţări, printre care Japonia, fixând termen până pe 9 iulie pentru negocieri.