Autoritățile de la Tiraspol au cerut Moscovei să înlocuiască misiunea de men-ținere a păcii cu o bază militară în regiunea transnistreană, scrie Nezavisimaia Gazeta, preluată de Unimedia. Publicația rusă citează o sursă din anturajul liderului de la Tiraspol, Evgheni Șevciuk.
- Publicitate -
Cererea a fost formulată în cadrul unei întâlniri între liderul transnistrean și viceministrul rus de Externe, Grigori Karasin.
Potrivit conducerii de la Tiraspol, baza militară rusă ar putea ajuta Trans-nistria să facă față "amenințării româ-nești", care potrivit așa-zisului ministru transnistrean de Securitate, Vladis-lav Finagin, se va intensifica după re-venirea la putere a președintelui Tra-ian Băsescu.
Astfel, Tiraspolul propune Rusiei să-și desfășoare o bază militară și să folosească aerodromul fostei armate a 14-a. În schimb, autoritățile regiunii au cerut asistență financiară din partea Rusiei pentru a crea un sistem de securitate puternic.
La 28 iulie, în cadrul evenimentelor de aniversare a 20 de ani de la începutul operațiunii de menținere a păcii pe Nistru, Grigori Karasin a declarat că Federația Rusă "vede viitorul Transnistriei ca o zonă specială, cu măsuri speciale de protecție recunoscute la nivel internațional, în neutru al statului moldovenesc".