Sâmbătă, 06 Iunie 2026

Ucraina îndeamnă Occidentul la vigilenţă şi fermitate în negocierile cu Rusia

de Cuget Liber Duminică, 30 Ianuarie 2022 223 1 min citire
Ucraina îndeamnă Occidentul la vigilenţă şi fermitate în negocierile cu Rusia
Foto: UNIAN / unian.info
Autorităţile ucrainene au îndemnat, sâmbătă, Occidentul să dea dovadă de vigilenţă şi fermitate în negocierile lor cu Rusia, acuzată că a comasat trupe la frontiera cu Ucraina în vederea unei invazii, informează agenţia AFP, consultată de Agerpres.
Rusia dezminte orice plan în acest sens şi cere garanţii pentru securitatea sa, printre care respingerea unei aderări a Ucrainei la NATO, ceea ce SUA au refuzat să facă într-o scrisoare scrisă adresată Moscovei, calea diplomatică rămânând cu toate acestea deschisă.
În timpul unei conversaţii telefonice cu omologul său francez Jean-Yves Le Drian, ministrul ucrainean al afacerilor externe, Dmitro Kuleba, a subliniat „importanţa de a fi vigilent şi ferm în contactele cu Rusia", potrivit unui comunicat al ministerului său. Kuleba a îndemnat la „promovarea unei reglementări politice şi diplomatice" în criza ruso-occidentală în jurul Ucrainei, în timp ce tensiunile se află într-un punct culminant.
Potrivit Kievului, cei doi miniştri au subliniat importanţa „abţinerii de la măsuri susceptibile să alimenteze anxietatea" în societatea ucraineană şi „să compromită stabilitatea financiară” a acestei foste republici sovietice, una dintre cele mai sărace din Europa.
De asemenea, Kuleba i-a mulţumit Franţei că nu a evacuat familiile diplomaţilor săi din Ucraina, spre deosebire de mai multe alte ţări, printre care SUA, o decizie care a fost criticată de Kiev ca fiind prematură. 
Taguri
Articolul anterior Eurobarometru: Schimbările climatice, principala provocare pentru UE
Articolul următor UE intervine pentru protecția datelor cu caracter personal pe WhatsApp

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Actualitate

Ultima oră

Titlurile zilei