Ucraina va primi 1,4 miliarde euro din veniturile generate de activele rusești imobilizate, după ce Uniunea Europeană a primit această sumă reprezentând profituri excepționale generate din dobânzile aferente soldurilor de numerar provenite din activele imobilizate ale Băncii Centrale a Rusiei, deținute de depozitarii centrali de titluri, informează un comunicat difuzat de Comisia Europeană.
- Publicitate -
Primirea acestei sume marchează a patra tranșă de acest tip, după ce a treia a fost acordată în august 2025. Ea acoperă veniturile acumulate în a doua jumătate a anului 2025.
„Finanțarea va fi orientată către locul unde este cea mai mare nevoie: pentru a susține statul ucrainean, a proteja serviciile publice esențiale și a sprijini bravele forțe armate ucrainene", a declarat președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen.