Carlos Carvalho, un cineast din Africa de Sud, a fost ucis de o girafă pe un platou de filmare din această țară. Deși a fost transportat la un spital cu un elicopter, cineastul nu a supraviețuit, din cauza rănilor grave pe care le-a suferit, scrie hollywoodreporter.com. Anunțul a fost făcut sâmbătă de agenția CallaCrew. Potrivit Variety.com, citat de News.ro, Carlos Carvalho avea vârsta de 47 de ani, scrie digi24.ro
- Publicitate -
"Carlos filma un lungmetraj la Glen Afric din orașul Broederstroom și a suferit un incident fatal în care a fost implicată o girafă pe platoul de filmare. A fost transportat cu elicopterul la Spitalul Milpark din Johannesburg, dar a decedat din cauza rănilor suferite, miercuri, la ora 20.50", a anunțat agenția, pe platforma de socializare Facebook.
Potrivit People.com, compania de producție Two Oceans Production, cu sediul în Cape Town, a confirmat pentru Entertainment Weekly că cineastul lucra ca operator de cameră de filmat pentru filmul de televiziune german "Premium Nanny 2" (titlu provizoriu), când a fost lovit în cap de o girafă mascul, numit Gerald.
Richard Brooker, a cărui familie deține Glen Afric Country Lodge, a spus pentru The Telegraph că girafa va rămâne pe această proprietate. "Gerald va rămâne aici. Nu a făcut nimic greșit", a spus el.
Un purtător de cuvânt al Glen Afric a spus că cineastul a ignorat averismentul pentru siguranță de a nu se apropia de animal și că nu era autorizat să filmeze.
Cineastul sud-african era cunoscut pentru contribuția sa la filmul "The Forgotten Kingdom" (2013), pentru care a câștigat premiul pentru cea mai bună imagine la African Movie Academy Awards. Carvalho a fost directorul de imagine și pentru documentarul "Mining for Change: A Story of South African Mining" (2010).