Duminică, 07 Iunie 2026

Uniunea Europeană şi Franţa condamnă ferm atentatul din Turcia

de Sorin MIHALACHE Joi, 24 Octombrie 2024 253 < 1 min citire
Uniunea Europeană şi Franţa condamnă ferm atentatul din Turcia
Uniunea Europeană a condamnat ferm atacul mortal comis de terorişti împotriva sediului unei companii din industria de apărare a Turciei, lângă Ankara, atac care s-a soldat cu cinci morţi şi 22 de răniţi, potrivit unui nou bilanţ, relatează agenţia AFP.
Sediul unei companii turce de aviaţie a fost atacat de terorişti şi există morţi şi răniţi", a declarat şeful diplomaţiei europene, Josep Borrell. „Condamnăm ferm terorismul în toate formele sale”, a continuat el, asigurând Turcia de solidaritatea UE.
Franţa a condamnat, de asemenea, atacul terorist din Turcia, reafirmându-şi solidaritatea cu Turcia şi angajamentul său de a lupta împotriva terorismului cu aceasta, potrivit unui comunicat al Ministerului francez al Afacerilor Externe.
Atacul a avut loc asupra sediului companiei aerospaţiale turce TUSAS, de lângă Ankara. 
Taguri
Articolul anterior Comisia Europeană a aprobat agendele de reformă ale ţărilor balcanice
Articolul următor Nicolae Ciucă: "Nu mai există niciun fel de încredere în PSD. Eu cu PSD nu mai fac guvernare"

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Actualitate

Ultima oră

Titlurile zilei