H&M, al doilea cel mai mare retailer de modă din lume, a raportat joi un profit mai mare decât se aștepta pentru perioada martie-mai 2021, după ce înregistrase o scădere a vânzărilor în aceeași perioadă a anului trecut. Cu toate acestea, în China, vânzările retailerului de modă din Suedia au scăzut cu 23%, după ce a devenit ținta unui boicot chinez și a fost șters de pe magazinul de aplicații Tmall, pentru că și-a exprimat îngrijorarea cu privire la presupusele încălcări ale drepturilor omului în regiunea Xinjiang, conform Reuters.
- Publicitate -
„În ceea ce privește China, situația rămâne complexă. Dar dincolo de aspectul ăsta, susținem în continuare ceea ce am spus anterior despre abuzurile din Xinjiang", a declarat directorul executiv al H&M, Helena Helmersson, după ce compania suedeză a cuantificat pentru prima dată impactul boicotului chinezesc.
La sfârșitul lunii martie, H&M și-au exprimat îngrijorarea cu privire la presupuse abuzuri ale drepturilor omului împotriva musulmanilor uiguri din provincia chineză Xinjiang, într-un comunicat prin care retailerul suedez a dorit să recâștige încrederea clienților și partenerilor din China și să arate că angajamentul său față de țară a rămas puternic.