Vineri, 05 Iunie 2026

Rețetă pentru gusturi rafinate

de Cuget Liber Joi, 01 Iulie 2010 405 < 1 min citire
Rețetă pentru gusturi rafinate
Ingrediente: coaja (partea albă) de la un pepene galben (sau fructe curățate și fără sâmburi), o pungă griș, făină până la consistența unui aluat, o linguriță piper, 2 căpățâni usturoi pisat, o linguriță sare, 150 g cașcaval vegetal, 1/2 l ulei, o linguriță rasă de bicarbonat, diverse condimente pentru carne tocată, ½ cană apă.
Preparare: Coaja de pepene rasă (sau fructele) se amestecă cu grișul, piperul, usturoiul, bicarbonatul, sarea, apa și uleiul. În completare, până la consistența asemănătoare cărnii tocate, se mai poate adauga tot griș sau făină, iar după gustul fiecăruia, diverse condimente de mici, cârnați sau chiftele.
Într-o cratiță, se pune 1/2 litru ulei la încins, iar din momentul în care acesta sfârâie, din aluat se fac crochete, care se prăjesc până devin rumene (asemănătoare cu chiftelele din carne); după ce s-au făcut toate se dau prin apă, se tăvălesc prin cașcavalul ras și se prăjesc câteva secunde.
Taguri
Articolul anterior Lipsa vieții sexuale nu duce la îmbolnăvire
Articolul următor calendar

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Cetățenești

Ultima oră

Titlurile zilei