Adunarea Generală a Academiei Române, reunită în sesiunea din 24 iunie 2026, a decis, prin vot secret, alegerea a patru noi membri corespondenți.
- Publicitate -
Potrivit hotărârii adoptate în cadrul ședinței, noii membri corespondenți ai Academiei Române sunt:
- Corin Braga - la Secția de filologie și literatură
- Daniel-Costin Beltiță la Secția de științe matematice
- Sergiu Coșeri - la Secția de științe chimice
- Alida Timar-Gabor - la Secția de științe geonomice
Alegerea noilor membri corespondenți reprezintă o recunoaștere a contribuțiilor științifice și academice aduse de aceștia în domeniile lor de activitate, în cadrul uneia dintre cele mai importante instituții de cultură și cercetare din România.