Sâmbătă, 06 Iunie 2026

Amenzi uriașe pentru suprapopularea facultăților

de Cuget Liber Sâmbătă, 05 Septembrie 2015 256 < 1 min citire
Amenzi uriașe  pentru suprapopularea facultăților
Instituțiile de învățământ superior care înmatriculează studenți peste capacitatea maximă de școlarizare aprobată sau la programe de studii neautorizate vor primi amendă cu o valoare de zece ori mai mare decât taxa de școlarizare încasată, potrivit unui proiect de OUG al Ministerului Educației.
Ministrul Educației, Mihai Cîmpeanu, a propus spre avizare în ședința de Guvern, un proiect ordonanță de urgență privind dreptul absolvenților de a beneficia de acte de studii recunoscute la finalizarea unor studii neautorizate și sancționarea instituțiilor de învățământ care școlarizează fără autorizare.
Potrivit proiectului, începând cu anul universitar 2015 - 2016, instituțiile de învățământ superior care înmatriculează studenți peste capacitatea maximă de școlarizare aprobată ori la programe de studii organizate la forme de învățământ, limbă de predare și locații geografice neautorizate/neacreditate se sancționează cu o amendă al cărei cuantum este egal cu de 10 ori valoarea taxelor de școlarizare încasate pentru respectivul program de studii.
Taguri
Articolul anterior Festivalul Pescarilor, la Eforie
Articolul următor Rețetele medicale pot fi ridicate și fără card de sănătate

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Cultură-Educație

Ultima oră

Titlurile zilei