Aseară, a sosit de la Iași, de la Mitropolia Moldovei, adusă de 50 de enoriași însoțiți de primarul Mariana Gâju și Ion Soare, preotul paroh al Bisericii Sf. Paracheva din Cumpăna, o raclă cu veșminte ale Sfintei Cuvioase, care vor rămâne definitiv la biserica din localitate.
- Publicitate -
Conștientă de faptul că în țară sunt numeroase lăcașe de cult cu hramul acestei Sfinte și care doresc să intre în posesia acestor straie neprețuite, Mariana Gâju a declarat pentru "Cuget Liber" că după ce anul trecut a primit aprobarea Înalt Prea Sfinției Sale Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, de a le solicita de la Mitropolia Moldova în numele enoriașilor, a perseverat pe lângă Înalt Prea Sfințitul Teofan până le-a obținut. "Am plecat azi-noapte (duminică, 27 septembrie – n.r.) cu o raclă special confecționată de noi și după ce au fost sfințite veș-mintele am dat de veste că vom ajunge în timp util la Cumpăna pentru ca Înalt Prea Sfinția Sa Teodosie să ne întâmpine spre a săvârși acatistul Sfintei Cuvioase Parascheva".
Lăcașul de cult ce adăpostește de astăzi aceste prețioase odoare a fost construit în numai trei ani, conform afirmațiilor protoiereului Mihai Jan, lucru care se datorează în mare măsură dorinței credincioșilor de a avea încă o biserică în această localitate constănțeană în continuă dezvoltare.