Elevii de clasa a XI-a, la profil real-tehnologic și vocațional, au primit, la subiectul I, un fragment dintr-o poezie de Mihai Eminescu, text pe baza căruia au trebuit să identifice sinonime, rolul cratimei, folosirea unei locuțiuni, secvențe care să contureze dimensiunea temporală a imaginarului poetic, motive literare, semnificații de figuri de stil, trăsături ale genului liric și comentariul primei strofe. În total, la subiectul I, au fost nouă cerințe.
- Publicitate -
La Subiectul II, au avut de compus un text argumentativ de 150-300 cuvinte despre utilitatea telefoanelor mobile pentru omul contemporan.
La Subiectul III, au avut de redactat un eseu de 600-900 de cuvinte în care să prezinte tema și viziunea despre lume, într-un basm cult studiat.